weddingsisters.pl

weddingsisters.pl – ślub, uroda, moda, zdrowie

Bieszczady zimą
Turystyka

Bieszczady zimą – aktywny odpoczynek w przepięknej scenerii

Niewątpliwy urok Bieszczadów polega na tym, że prezentują się one wspaniale o każdej porze roku. Jednakże swoje największe piękno ukazują w zimowej scenerii.

Bieszczady

Bieszczady to pasma górskie w łańcuchu Karpat. Ich najwyższym szczytem położonym na terytorium Ukrainy jest Pikuj (1405 m n.p.m.), zaś na terytorium Polski – Tarnica (1346 m n.p.m.). Bieszczady dzielą się na: Bieszczady Zachodnie położone na terenie Polski i Ukrainy oraz leżące na obszarze Ukrainy – Bieszczady Wschodnie.

Bieszczady zimą – jak się przygotować?

Pomimo że Bieszczady nie dorównują wysokością Tatrom to jednak wędrówki po nich w okresie zimowym wymagają odpowiedniego przygotowania. Zawsze pożądana jest rozwaga, zdrowy rozsądek oraz umiejętność prawidłowej oceny sytuacji i potencjalnego zagrożenia. Przed wyjściem na szlak należy zawsze sprawdzić prognozę pogody zarówno dotyczącą niższych partii gór, jak i w przypadku szczytów. Wybierane szlaki powinny cechować się dostosowanym do możliwości turystów poziomem trudności oraz odpowiednią długością. Dodatkowo wśród przedmiotów, które obligatoryjnie powinny towarzyszyć wyprawom należy wymienić między innymi: czołówkę, kije trekkingowe, mapę, odzież chroniącą przed wiatrem i wyziębieniem oraz raki.

Bieszczady zimą – zimowy trekking

Zimową wędrówkę warto rozpocząć od położonego w rejonie Wysokich Bieszczad szlaku wiodącego na Połoninę Wetlińską. Prowadzi on przez zróżnicowane pod względem trudności trasy, które w zimie są dodatkowo tyczkowane przez pracowników Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W obrębie szlaków możliwe jest poruszanie się za pomocą rakiet śnieżnych czy nart, natomiast kategorycznie zabronione są zjazdy na nartach, sankach czy deskach snowboardowych.

Bieszczady zimą – przejazd kolejką

Bieszczadzka Kolejka Leśna nazywana również Bieszczadzką Ciuchcią stanowi najwyżej położoną kolejkę wąskotorową w Polsce. Została oddana do użytku w roku 1898 i początkowo służyła transportowi drewna oraz celom wojskowym. Przejazd kolejką jest bardzo atrakcyjny z uwagi na wykorzystanie półotwartych wagonów ogrzewanych piecykami palonymi drewnem dokładanym przez samych turystów, co stanowi niesamowitą atrakcję dla wszystkich uczestników, w tym przede wszystkim dla rodzin z małymi dziećmi. Trasa kolejki prowadzi przez malowniczo położone tereny i umożliwia podziwianie przyrody w bardzo naturalnym wydaniu.

Bieszczady zimą – szlaki narciarskie

Miłośnicy narciarstwa powinni skorzystać z sieci dobrze przygotowanych szlaków, wśród których wyróżniają się przede wszystkim powszechnie znane Ustrzyki Dolne.