Strona główna
Turystyka
Tutaj jesteś

Bieszczady zimą – aktywny odpoczynek w przepięknej scenerii

5 września 2021 Bieszczady zimą


Niewątpliwy urok Bieszczadów polega na tym, że prezentują się one wspaniale o każdej porze roku. Jednakże swoje największe piękno ukazują w zimowej scenerii.

Bieszczady

Bieszczady to pasma górskie w łańcuchu Karpat. Ich najwyższym szczytem położonym na terytorium Ukrainy jest Pikuj (1405 m n.p.m.), zaś na terytorium Polski – Tarnica (1346 m n.p.m.). Bieszczady dzielą się na: Bieszczady Zachodnie położone na terenie Polski i Ukrainy oraz leżące na obszarze Ukrainy – Bieszczady Wschodnie.

Bieszczady zimą – jak się przygotować?

Pomimo że Bieszczady nie dorównują wysokością Tatrom to jednak wędrówki po nich w okresie zimowym wymagają odpowiedniego przygotowania. Zawsze pożądana jest rozwaga, zdrowy rozsądek oraz umiejętność prawidłowej oceny sytuacji i potencjalnego zagrożenia. Przed wyjściem na szlak należy zawsze sprawdzić prognozę pogody zarówno dotyczącą niższych partii gór, jak i w przypadku szczytów. Wybierane szlaki powinny cechować się dostosowanym do możliwości turystów poziomem trudności oraz odpowiednią długością. Dodatkowo wśród przedmiotów, które obligatoryjnie powinny towarzyszyć wyprawom należy wymienić między innymi: czołówkę, kije trekkingowe, mapę, odzież chroniącą przed wiatrem i wyziębieniem oraz raki.

Bieszczady zimą – zimowy trekking

Zimową wędrówkę warto rozpocząć od położonego w rejonie Wysokich Bieszczad szlaku wiodącego na Połoninę Wetlińską. Prowadzi on przez zróżnicowane pod względem trudności trasy, które w zimie są dodatkowo tyczkowane przez pracowników Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W obrębie szlaków możliwe jest poruszanie się za pomocą rakiet śnieżnych czy nart, natomiast kategorycznie zabronione są zjazdy na nartach, sankach czy deskach snowboardowych.

Bieszczady zimą – przejazd kolejką

Bieszczadzka Kolejka Leśna nazywana również Bieszczadzką Ciuchcią stanowi najwyżej położoną kolejkę wąskotorową w Polsce. Została oddana do użytku w roku 1898 i początkowo służyła transportowi drewna oraz celom wojskowym. Przejazd kolejką jest bardzo atrakcyjny z uwagi na wykorzystanie półotwartych wagonów ogrzewanych piecykami palonymi drewnem dokładanym przez samych turystów, co stanowi niesamowitą atrakcję dla wszystkich uczestników, w tym przede wszystkim dla rodzin z małymi dziećmi. Trasa kolejki prowadzi przez malowniczo położone tereny i umożliwia podziwianie przyrody w bardzo naturalnym wydaniu.

Bieszczady zimą – szlaki narciarskie

Miłośnicy narciarstwa powinni skorzystać z sieci dobrze przygotowanych szlaków, wśród których wyróżniają się przede wszystkim powszechnie znane Ustrzyki Dolne.

Jakie są najskuteczniejsze metody relaksacji?

Redakcja weddingsisters.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

apteczka na wyjazd
ciekawe miejsca na pomorzu
weekend na Słowacji

Jesteś zainteresowany reklamą?