Od dłuższego już czasu jazda na rowerze reklamowana jest i z każdej strony polecana, jako doskonały sposób na codzienne dojazdy do pracy, czy też skuteczne działanie na drodze do poprawy kondycji, sylwetki i zrzucenia zbędnych kilogramów. Zanim jednak wsiądzie się na siodełko i zacznie pedałować przed siebie, warto się jednak najpierw zastanowić nad tym, czy aby na pewno jazda na rowerze jest dla każdego?
Kiedy nie warto jeździć na rowerze?
Nie od dziś wiadomo, że rower polecany jest przede wszystkim tym osobom, które mieszkają w miastach. Umożliwia on tani, szybki, a przede wszystkim zdrowy sposób przemieszczania się po mieście, bez konieczności używania samochodu, czy też korzystania z transportu publicznego. Czy jednak jest to zawsze dla nas dobre?
Jak się okazuje, jazda na rowerze może być naprawdę sporym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia. Szczególnie widoczne jest to w miastach, gdzie jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Jeśli więc jeździ się rowerem przy trasie szybkiego ruchu, gdzie zawsze samochody stoją w korku i wydzielają z siebie ogromne ilości spalin, poruszanie się pomiędzy nimi rowerem i wdychanie przez cały czas zanieczyszczonego powietrza z pewnością nie będzie dobrze działało na nasze ciała. W takiej sytuacji odradza się jednak każdemu podróżowanie rowerem.
Jazda na rowerze przeciwwskazania zdrowotne
Jak się okazuje, nie tylko warunki środowiskowe mogą przyczyniać się do tego, że zalecane stanie się zrezygnowanie z roweru. Wiele osób zwyczajnie nie może z niego korzystać z uwagi na stan swojego zdrowia. Jakie są zatem zdrowotne przeciwwskazania do poruszania się na tym jednośladzie?
Podstawowym przeciwwskazaniem do jazdy na rowerze, są różnego rodzaju choroby układu kostnego, a przede wszystkim kręgosłupa. Jazda na rowerze mimo wszystko dość mocno obciąża kręgosłup, więc jeśli ktoś cierpi na schorzenia w jego zakresie, rower może je tylko pogłębić. Równie mocno odradza się korzystanie z roweru osobom, które cierpią na choroby układu krążeniowego. Choć pedałowanie nie wydaje się niczym szczególnym i nie musi sprawiać problemu osobie wysportowanej, to już jednak dla kogoś, kto choruje na serce, może stanowić nawet śmiertelne niebezpieczeństwo.
Oprócz tego na rowerze nie powinny jeździć osoby, które zmagają się z chorobą błędnika. Jest on w końcu podstawą do tego, aby zachować na rowerze równowagę, więc jakiekolwiek zaburzenia jego działania mogą stanowić ryzyko upadku.
Na koniec odradza się jeździć na rowerze wszystkim tym, którzy mają problem od strony układu oddechowego, a w szczególności mają choroby płuc.