TOP

TYPY SYLWETEK, CZYLI JAK WŁAŚCIWIE DOBRAĆ SUKNIĘ ŚLUBNĄ DO TWOJEJ FIGURY

Właściwy wybór sukni ślubnej to sprawa kluczowa. Aby wyglądać naprawdę dobrze, musisz dobrać krój sukni do swojej figury. To jest podstawa sukcesu w Twoim wyglądzie. Poświęć trochę czasu, aby poznać swój typ figury i dowiedzieć się, jakie suknie powinnaś brać pod uwagę.

Nie chciałabyś przecież eksponować swoich wad /o ile takie w ogóle  posiadasz :)/, a tylko same zalety, prawda? :)

Ze swojej zawodowej kariery pamiętam kilka przypadków, kiedy do ślubu było jeszcze 1,5 roku, ale suknia ślubna już była zakupiona :). Dlatego tym bardziej rozumiem, jak ważna jest to sprawa dla przyszłej panny młodej.

Jakie typy sylwetek wyróżniamy? Przyjęło się mówić o 6 podstawowych:

  1. Prostokąt
  2. Jabłko
  3. Gruszka
  4. Odwrócony trójkąt
  5. Sylwetka filigranowa
  6. Klepsydra

weddingsisters-typy-sylwetek

Teraz sprawdź, do którego typu Tobie jest najbliżej i dowiedz się, jakie suknie będą leżały na Tobie idealnie :).

1. PROSTOKĄT

Ten typ figury charakteryzuje się małym biustem, prostą talią i wąską linią bioder. Kobieta o takim typie sylwetki, jako jedna z nielicznych posiada płaskie – brzuch i pośladki.

PORADA: wybierz suknię szytą ze skosu. Odkryte ramiona pozwolą wyeksponować szczupłą linię ramion.

suknia-slubna-ze-skosem suknia-slubna-ze-skosem02

2. JABŁKO

Ten typ figury charakteryzuje się rozbudowaną linią ramion, obfitym biustem, brakiem talii i okrągłymi biodrami.

PORADA: zrezygnuj z motywów przyciągających wzrok (ozdób, wyraźnych kolorów, haftów, koralików). Wybieraj fasony o pionowych cięciach. Odpowiednie będą proste i luźne suknie. Kreacje można urozmaicić narzutką lub płaszczykiem. Wysmuklą one i wydłużą proporcje przysadzistej sylwetki. Rękawy kreacji powinny być długie i proste, a dekolt wycięty w V lub karo.

suknia-jablko

suknia-dla-jablka04

3. GRUSZKA

Jeżeli masz figurę gruszki, to rozglądaj się za: suknią, która od talii stopniowo rozszerza się ku samemu dołowi (litera A), maskując szerokie biodra. Tkaniny: satyna, tafta i inne sztywne, tak aby dobrze trzymały kształt i nie „oblewały” figury. Możesz podkreślić talię paskiem, marszczeniem. Dekolt – szczególnie korzystny będzie kształt litery V, który wysmukli górną część ciała.

Przy tego typu sylwetce wskazana jest również kreacja dwuczęściowa, np. z delikatnej satyny, która spowoduje jej wysmuklenie.

suknia-gruszka

4. ODWRÓCONY TRÓJKĄT

Ta sylwetka charakteryzuje się rozbudowaną linią ramion oraz wąską linią talii i bioder.

PORADA: przyjrzyj się sukniom dwuczęściowym, np. gorset ze spódnicą. Te dwie części powinny różnić się  pod względem faktury i tkanin. Góra np. może być uszyta z miękkiej, matowej tkaniny, dół zaś może być błyszczący i wzorzysty.

Unikaj wszelkiego rodzaju marszczeń w okolicy ramion, bufek, poduszek krawieckich, długich wąskich rękawów i zbyt głębokich dekoltów.

suknia-odwrocony-trojkat

 5. SYLWETKA FILIGRANOWA

PORADA: pamiętaj, by zachować właściwe proporcje. Odkryj dekolt i ramiona, co pozwoli optycznie wydłużyć sylwetkę. Unikaj fasonów falbaniastych, które mogą poważnie skrócić Twoją sylwetkę. Wybierz suknię z wysoką talią i pionowymi cięciami, co spowoduje wydłużenie Twoich nóg. Możesz dodać sobie wzrostu przy pomocy pantofli na wysokich obcasach.

suknia-sylwetka-filigranowa

 6. KLEPSYDRA

Charakterystyka: ładny biust i rozłożyste biodra oraz wyraźnie zaznaczona talia.

PORADA: Kobiecą sylwetkę w kształcie klepsydry możesz pięknie podkreślić za pomocą sukni z tzw. rybim ogonem i odkrytymi plecami. Efekt mocnych ramion złagodzisz wybierając długie, lekko rozszerzające się rękawy uszyte z delikatnej przezroczystej tkaniny.

suknia-klepsydra

DODATKOWE PORADY:

  • Jeżeli jesteś puszysta:  Rozglądaj się za: sukniami typu Empire (pamiętaj, by unikać zbędnych marszczeń). Wskazane rękawki przy sukni, unikaj cienkich ramiączek, gorsetów.
  • Jeżeli masz duży biust: wybieraj dekolty w kształcie serca, lub litery V.

 

Organizacją ślubów żyję od 2006 roku, prowadząc jedną z pierwszych w Polsce agencji ślubnych 2CYTRYNY. Pomogłam ponad dwustu młodym parom w spełnieniu ich marzeń. Szaleństwa ślubne wyprawialiśmy na łące, w parku, w pałacach, nad jeziorem, nad brzegiem morza, w Polsce i za granicą, w przeróżnych zwyczajnych i mniej zwyczajnych okolicznościach. Tego bloga prowadzę razem już od 2009 roku. To spory kawałek czasu, a jak na internet, to cała era :). W tym czasie odkrywałam też inne obszary realizacji siebie. Na moich szkoleniach i w życiu codziennym zmotywowałam wiele wspaniałych kobiet do tego, aby chciały odszukać w sobie swoje talenty i aby codziennie, z uporem i frajdą kreowały własne życie. I chyba to sprawia mi największą satysfakcję. Działanie i pchanie do działania. I osiąganie, zdobywanie nowych szczytów.