TOP

ŚWIAT TOASTÓW ŚLUBNYCH

Toasty wznosi się chyba na każdym weselu. Jak świat długi i szeroki to jedna z najbardziej cenionych tradycji weselnych. Zazwyczaj wznoszone szampanem, równie dobrze mogą być wykonane z pomocą wody lub soku. Oto kilka rad, które pomogą uniknąć toastowych gaf:

1. Szampana należy nalewać w odpowiednim momencie – na przyjęciu „siedzącym” zaraz po tym, jak wszyscy goście usiądą, natomiast na koktajlowym wówczas, gdy wszyscy przeszli już przez szereg powitalny. W warunkach polskich odbywa się to zwykle zaraz po wejściu gości na salę, zanim zajmą swoje miejsca przy stołach.

2. Poproszę o uwagę! Pierwszy toast za parę młodą powinien wznieść świadek pana młodego i to na jego barkach spoczywa kwestia poproszenia gości o ciszę. Dopuszczalne jest aby był to jedyny toast, jednak toasty mogą również wznosić rodzice państwa młodych, świadkowa, inni członkowie orszaku oraz oczywiście sami nowożeńcy. Jeśli nadesłano telegramy lub życzenia można je odczytać podczas uroczystości – należy to do obowiązków świadka.

3. Stać czy siedzieć? Podczas toastu za nowożeńców wszyscy goście powinni powstać. Nie dotyczy to pary młodej i oczywiście osób, które z różnych przyczyn powstać nie mogą – w takim wypadku spokojnie mogą pozostać na swoich miejscach. Jeśli toast jest jedynie za pannę młodą oprócz gości powinien powstać pan młody, jeśli za rodziców – wstają oboje. Nowożeńcom nie wypada wznosić toastów za samych siebie.

4. Toast państwa młodych. Jeśli nowożeńcy zechcą wznieść toast, np. za przybyłych gości lub rodziców, wstać powinni oboje, jednak przemawia tylko jedno z nich, lub robią to na przemian.

5. Jak odpowiedzieć na toast? Podczas wznoszenia toastu za nowożeńców sami zainteresowani mogą pozostać na swoich miejscach. Podziękowania za toast można wyrazić słownie, kontrtoastem lub po prostu uśmiechając się z wyrazem uznania.

6. Co powiedzieć? Najlepsze toasty to te zwięzłe i na temat, odnoszące się do życzeń związanych z przyszłością pary młodej. Uwaga gości należy się przede wszystkim parze młodej – toast to nie czas na rozwlekłe historie i zabawne anegdoty. Treść toastu najlepiej przygotować wcześniej, podczas wesela może złapać trema lub ponieść emocje, utrudniając jasne formułowanie myśli.

Na temat toastów weselnych napisano całe tomiszcza a w Internecie roi się od gotowych wzorów. Jeśli wymyślenie treści toastu sprawia Ci trudność z powodzeniem możesz zainspirować się którymś z nich. Staraj się, aby był jak najbardziej serdeczny i osobisty – życzliwe słowa niosą ze sobą większą moc niż najwyższa elokwencja.

Źródło foto:

http://www.dexknows.com/local/weddings/guides_and_videos/maid-honor-speech-guidelines-2305/

http://apracticalwedding.com/2011/08/write-wedding-toast/

http://www.ehow.com/info_7962639_man-bridesmaids-toasts.html

http://www.jrbriggs.com/12-tips-for-giving-the-best-man-toast/07/

http://uk.askmen.com/money/how_to_400/437_how_to.html

Tiffany! Cartier! Black star! Forst! Gorham! Mów mi o nich wszystko! Mów o nich stale! Gdy dziewczę czasami ma z prawem kłopoty, to nie ma jak diamentów blask! Gdy szef twój do ciebie chce ruszyć w zaloty, niech klejnotem błyśnie, a jak nie, to traci czas! Graj z nim tak gdy hossa trwa, bo gdy przyjdzie bessa, raz dwa, ten bydlak skruszony powróci do żony. Nie ma jak diamentów blask! Słyszałam o związkach, co są platoniczne, lecz lepszy jest diamentów blask! Romanse są trwalsze i bardziej praktycznie, gdy hojny pan milutkiej swej brylancik da! Płynie czas i niszczy nas, a w kościach już łamie ciut, ciut... Na wiek starszej pani najlepszy jest Tiffany! Diamenty!... Diamenty!... Nie imitacje lecz diament! My kochamy ich blask.