TOP

ŚLUBNA NETYKIETA

Postęp techniczny błyskawicznie opanował dziedzinę planowania ślubów. To ogromne udogodnienie, jednak powinniśmy uważać, aby korzystając z niego nie posunąć się o krok za daleko. Pierwsza zasada ślubnej netykiety mówi, że fakt możliwości wysłania wiadomości e – mail nie oznacza, że powinno się to zrobić. Dobrym testem na to, czy wypada wysłać np. zaproszenie e – mailem jest zapytanie samych siebie, czy dobrze czulibyśmy się wygłaszając to samo zaproszenie przez telefon. Jeśli odpowiedź brzmi „tak” – piszcie maile. Niezależnie od tego warto jednak poznać ogólne zasady ślubnego internetowego savoir – vivre.

Kiedy nie używać poczty elektronicznej?

  • do zaproszeń ślubnych. Niestety, wysłanie takiego zaproszenia nawet do najbliższych jest niestosowne. Jedyny wyjątek to niezwykłe okoliczności np. pośpiech w przypadku ślubów „błyskawicznych”, lub kiedy decydujecie się zaprosić wyłącznie na ślub dużą grupę ludzi dla których porozumiewanie się drogą mailową we wszystkich sprawach jest normą (dalsi znajomi ze studiów, pracy, kręgu wspólnych zainteresowań)
  • do podziękowań. Jeśli już decydujecie się na wysłanie podziękowań za otrzymane prezenty, zróbcie to odręcznie. Nie ma wyjątków. Chyba, że macie znaczne opóźnienie. Wtedy można dać sygnał, że odręczne podziękowanie jest w drodze.
  • do omawiania spraw osobistych lub drażliwych. Pamiętajcie, że e – mail nigdy nie jest prywatny. Jeśli sami nie chcielibyście omawiać pewnych spraw mailowo po prostu zadzwońcie.

Kiedy można z niej skorzystać?

  • prośba o zarezerwowanie dnia. Zwykle jest tak, że znajomi i rodzina na długo przed otrzymaniem zaproszenia doskonale wiedzą o Waszych planach. Tworzy to później dziwaczną sytuację udawania zaskoczenia faktem otrzymania zaproszenia. Przy okazji wysłania takiej prośby możecie uzgodnić termin spotkania i wręczenia zaproszeń.
  • odpowiedzi na zaproszenie. Prosząc o potwierdzenie obecności możecie dać gościom wybór odpowiedzi e – mailem. Po prostu na zaproszeniu oprócz swoich danych kontaktowych umieśćcie zdanie: można również odpowiedzieć na nasz adres: szczęśliwapara@bierzemyślub.pl
  • dodatkowe informacje. Jeśli do zaproszenia chcecie dołączyć mapkę dojazdu czy informacje o możliwości noclegu aby uniknąć przeładowania koperty i zbędnych wydatków możecie wysłać te informacje e – mailem. Pamiętajcie jednak, że nie wszyscy korzystają z poczty elektronicznej! Miejcie w pogotowiu kilka papierowych wersji tych instrukcji.
  • ślubne aktualności. Możecie na bieżąco informować gości o postępach ślubnych przygotowań. Zachowajmy jednak zdrowy rozsądek – nie zapychajmy skrzynek wszystkich gości codziennymi informacjami i pamiętajmy, aby nie dzielić się osobistymi szczegółami o których być może nasi goście woleliby nie wiedzieć ;)


Tiffany! Cartier! Black star! Forst! Gorham! Mów mi o nich wszystko! Mów o nich stale! Gdy dziewczę czasami ma z prawem kłopoty, to nie ma jak diamentów blask! Gdy szef twój do ciebie chce ruszyć w zaloty, niech klejnotem błyśnie, a jak nie, to traci czas! Graj z nim tak gdy hossa trwa, bo gdy przyjdzie bessa, raz dwa, ten bydlak skruszony powróci do żony. Nie ma jak diamentów blask! Słyszałam o związkach, co są platoniczne, lecz lepszy jest diamentów blask! Romanse są trwalsze i bardziej praktycznie, gdy hojny pan milutkiej swej brylancik da! Płynie czas i niszczy nas, a w kościach już łamie ciut, ciut... Na wiek starszej pani najlepszy jest Tiffany! Diamenty!... Diamenty!... Nie imitacje lecz diament! My kochamy ich blask.