TOP

ŚLUB KOŚCIELNY MARZENIEM KAŻDEJ PANNY

Nie tak dawno rozpętała się u nas burzliwa dyskusja pod artykułem “NIE BIERZ ŚLUBU KOŚCIELNEGO”. Jedna z czytelniczek podrzuciła, byśmy dla odmiany napisały, czemu ślub w kościele jest taki wyjątkowy.

Oto 5 powodów dla których warto wziąć ślub kościelny.

Zacznę od tego, że oprócz Włoch, jesteśmy jedynym w Europie krajem, w którym wraz z mlekiem matki wyssaliśmy potrzebę organizacji ślubu kościelnego. Czy to dobrze? Czy źle? Odpowiedź pozostawiam Wam.

Żeby było jasne, przedstawione poniżej punkty to moja subiektywna ocena i odpowiedź na pytanie: Czy warto?

1. WIARA – nie mylić z kościołem

Moim zdaniem to najcudowniejszy moment, oprócz chrzcin (których kompletnie nie pamiętamy), czy komunii (gdzie każdy był śmiertelnie przerażony) i bierzmowania (gdzie większość robiła sobie żarty), a także pierwsza taka chwila, gdy będąc dorosłym, świadomym człowiekiem stajemy przed obliczem Najwyższego i składamy wobec Niego przysięgę.

Tej magii nie zastąpi nic!

2. TRADYCJA

Dopiero będąc dorosłą kobietą doceniłam wartość tradycji. Ślub kościelny w naszym pięknym kraju jest głęboko zakorzeniony w tradycji.

Czy to powoduje że ktoś zmusza mnie do tego, aby wziąć ślub kościelny? I tak i nie. Działa na mnie presja otoczenia, sąsiedzi, rodzina, nawet często znajomi. Odpieranie ataków przy każdej wigilii na pytania z cyklu “dlaczego nie macie ślubu kościelnego i żyjecie w grzechu” (mocno passe) jest trudne, nawet dla twardzieli.

Jednak nie chodzi tu o te naciski społeczne, ale o pewnego rodzaju obrządek, który jest następstwem poprzednich zdarzeń. Tak buduje się tożsamość i tradycję. Tak uważam.

3. CEREMONIA

Ślub w kościele może być i najczęściej jest piękną ceremonią (nie liczę wyjątków), gdzie zarówno miejsce, jak i strój gości nadają powagę całości wydarzenia.

4. MUZYKA

W żadnym miejscu dźwięk nie rozchodzi się tak, jak w kościele, wnikając w nasze wnętrza i pozwalając zasmakować cudownych muzycznych chwil (nie liczę opery, ale tu organizacja ślubu kościelnego nie będzie możliwa:)).

5. MIŁOŚĆ

Tak sobie siedzę i myślę i dumam… i nie wiem, czy to czasem nie mija się z celem, żeby pisać o oczywistej oczywistości na temat tego, dlaczego ślub w kościele jest wyjątkowy.

Ślub w kościele jest tak wyjątkowy, jak miłość, która do tego kościoła przyprowadziła parę młodą.

Ślub cywilny jest tak wyjątkowy, jak miłość pary, która się na ten ślub zdecydowała.

Ślub humanistyczny jest tak wspaniały, jak uczucia pary, która wybrała tę formę ceremonii.

Liczy się miłość, a forma ślubu jest tylko pochodną tego uczucia i tego, kim jest młoda para.

Niech każdy w poczuciu pełnej wolności i odpowiedzialności wybierze formę, która najlepiej odmaluje ich uczucia, światopogląd i serce. Niech każdy zrobi to dla siebie. I dla tej drugiej połowy.

Reszta jest nieważna.

 

Lubię ludzi, i chyba ludzie lubią mnie ;) Liczę, że moje porady i uwagi związane z organizacją ślubu przydadzą się Wam, dlatego dzielę się swoim doświadczeniem szczerze i obficie!