TOP

ŚLUB HUMANISTYCZNY

Ślub humanistyczny, jak sama nazwa wskazuje, związany jest z humanizmem. Człowiek i ludzkie wartości umieszczone są tutaj w centrum. Człowiek jednak nie abstrakcyjny, mityczny, lecz konkretny. Z jego systemem konkretnych wartości, bagażem doświadczeń i pragnień. Ślub humanistyczny nie jest więc żadną próbą kreowania jakiejś konkurencji dla cywilnego. Jest to dobra alternatywa dla osób, które nie są zbyt religijne, a za to cechują się oryginalnością i indywidualizmem oraz chęcią uczczenia ślubu w wyjątkowy i niestandardowy sposób.

Ślubne ceremonie humanistyczne to w Polsce nowość – pierwsza odbyła się w 2007 roku.  Organizowane są przez Polskie Stowarzyszenie Racjonalistyczne niezależnie od członkowska w nim. Nie mają na razie statusu prawnego, lecz racjonaliści deklarują aktywne działania na rzecz zmiany tej sytuacji.

Ślub humanistyczny

Oznacza to, że pomimo urządzenia wymarzonej ceremonii ślubnej należy również jednocześnie zarejestrować związek w Urzędzie Stanu Cywilnego. Aby wziąć ślub humanistyczny należy jednak odznaczać się poważnym podejściem do samej idei uroczystości oraz wyrażać szczerą chęć założenia trwałej i szczęśliwej rodziny (cel prokreacyjny nie jest niezbędny). Nie ma także przeszkód by ślub humanistyczny wzięły osoby tej samej płci czy np. rozwodnicy.

Śluby humanistyczne zorganizowane w Polsce to m. in.: ślub rowerowy w ogrodach uniwersyteckich i ślub w kinie. W pierwszym przypadku młoda para poznała się i pokochała na rowerach, ślub więc poprzedzony był wycieczką rowerową po Warszawie. Pan młody był w stroju rowerowym, a panna młoda w białej sukni ślubnej, z tą różnicą, że wkomponowaną w… rower, na którym jechała. Drugi – odbył się w warszawskim kinie „Muranów” i poprzedzony był emisją filmu, po której młodzi odtworzyli na scenie jego fragment.

Artykuł pobrano ze strony www.kobieta.wieszjak.pl

Ślub humanistyczny

Zapraszamy do wzię­cia udzi­ału w wyjątkowym konkur­sie Walentynkowym!

Wygraj pro­fesjon­alna sesja fotograficzna:

narzeczeńska, małżeńska, dla par — WYBÓR NALEŻY DO WAS!

Więcej infor­ma­cji zna­jdziecie TUTAJ

Ślub humanistyczny

Ślub humanistyczny

Ślub humanistyczny

Ślub humanistyczny

Ślub humanistyczny

Ślub humanistyczny

Źródło foto:

http://www.bridella.com/Shoella/blog/2009/01/14/wedding-roller-skates/

http://my.opera.com/skatesdotcom/blog/index.dml/tag/roller%20skates

http://www.corbisimages.com/Enlargement/RF242681.html

http://www.weddingstar.pl/wydarzenia/slub_humanistyczny

http://aquaviews.net/how-deep-is-your-love-tying-the-knot-underwater/

http://flamingo-worldwide.com/trang-underwater-wedding-ceremony/

http://joannagoddard.blogspot.com/2010/03/underwater-wedding-photos.html

http://www.theperfectpaletteblog.com/2009/07/trends-we-love-brides-on-bikes.html

http://offbeatbride.com/2008/11/amazing-veil

http://www.fakt.pl/Bedzie-mozna-brac-slub-na-plazy,artykuly,58685,1.html

http://www.beyondadobewalls.com/BAW%20Home(botmen).htm

Tiffany! Cartier! Black star! Forst! Gorham! Mów mi o nich wszystko! Mów o nich stale! Gdy dziewczę czasami ma z prawem kłopoty, to nie ma jak diamentów blask! Gdy szef twój do ciebie chce ruszyć w zaloty, niech klejnotem błyśnie, a jak nie, to traci czas! Graj z nim tak gdy hossa trwa, bo gdy przyjdzie bessa, raz dwa, ten bydlak skruszony powróci do żony. Nie ma jak diamentów blask! Słyszałam o związkach, co są platoniczne, lecz lepszy jest diamentów blask! Romanse są trwalsze i bardziej praktycznie, gdy hojny pan milutkiej swej brylancik da! Płynie czas i niszczy nas, a w kościach już łamie ciut, ciut... Na wiek starszej pani najlepszy jest Tiffany! Diamenty!... Diamenty!... Nie imitacje lecz diament! My kochamy ich blask.