Strona główna
Ślub
Tutaj jesteś

Ślub humanistyczny – znaczenie i symbolika

16 maja 2022


Ślub kościelny, cywilny, konkordatowy, to najczęściej wymieniane możliwości na zawarcie związku małżeńskiego w Polsce. Jednak na tym nie koniec, bo do wyboru czeka również ślub humanistyczny i można zauważyć, że w ostatnich latach wzrosła jego popularność. Tylko z jakim rodzajem ceremonii mamy do czynienia? Czym jest ślub humanistyczny? Jakie jest jego znaczenie i symbolika? Na te i kilka innych pytań znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

 

Co to jest ślub humanistyczny?

 

Jeśli poświęcimy chwilę na zgłębienie zagadnienia, to zauważymy, że mamy do czynienia z zupełnie inną ceremonią zaślubin. Jest ona nakierowana wyłącznie na parę młodą, jej marzenia i pragnienia. Ślub humanistyczny w Warszawie czy każdym innym mieście w Polsce to całkowicie świecka uroczystość, którą można zorganizować wyłącznie z własnej woli i tak, jak chcemy. Cała ceremonia jest zatem kwestią indywidualnych preferencji, ponieważ nie obowiązuje też żadna religijna liturgia, ani też nie jest powiedziane, co młoda para ma założyć w dniu swojego ślubu. Możliwości na organizację takiego ślubu pozostaje tak wiele, że każdy będzie w stanie zrealizować nawet najbardziej skryte marzenia.

 

Ślub humanistyczny – kto może go zawrzeć?

 

Ślub humanistyczny to nie tylko rodzaj osobistej ceremonii, ale także najbardziej uniwersalne rozwiązaniem, ponieważ ślub w takiej formie nie powoduje skutków prawnych, tak jak ma to miejsce w przypadku ślubu cywilnego, czy konkordatowego. Oczywiście ma to pewne ograniczenia, ponieważ w oczach prawa nadal będziemy dla współmałżonka obcą osobą. Nie będziemy mogli też dochodzić swoich praw, gdy przyjdzie dzielić majątek, czy wtedy, gdy będziemy chcieli ubiegać się o spadek.

 

Jednak to właśnie ślub humanistyczny sprawia, że na zawarcie związku mają szansę osoby, które nie uznają z góry narzuconych norm, religijnych rytuałów, czy też mocy urzędu stanu cywilnego. To także idealny wybór dla par, które marzą o oryginalnej i nieszablonowej ceremonii, która nie wpisuje się też w żadne konwencje religii katolickiej. Dlatego o ślubie humanistycznym często myślą osoby po rozwodzie, ateiści, osoby o różnych narodowościach, czy wyznaniach. To jednak nie wszystko, ponieważ ten rodzaj ceremonii okazuje się również dobrą formą na sformalizowanie związku pomiędzy osobami homoseksualnymi.

 

Wiadomo, że w naszym kraju osoby tej samej płci nie mogą zawierać legalnych związków małżeńskich, a nawet jeśli zdecydują się na ślub za granicą, to i tak nie będzie ważny w Polsce. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wypowiedzieć sobie przysłowiowe „tak” właśnie na ślubie humanistycznym.

 

Ślub humanistyczny – znaczenie i symbolika

 

Ślub humanistyczny nie ma mocy prawnej, ani też nie jest związany ze składaniem przysięgi przed Bogiem, Jahwe, czy innym bóstwem. To symboliczna uroczystość, która dotyczy złożenia przysięgi sobie wzajemnie, to publiczne wyznanie uczucia, które połączyło dwie osoby i celebracja miłości z najbliższymi. Dlatego takie ceremonie odbywają się w bardzo wąskim gronie, najczęściej wśród najbliższej rodziny, przyjaciół i znajomych, bo czy trzeba tłumu na ślubie, gdy liczy się tylko miłość? Pewnie, że nie!

 

Znacznie bardziej liczą się bliskie więzi, emocje, czy świętowanie pięknej historii miłości oraz pasji. Do tego to właśnie ślub humanistyczny pozwala na realizację nawet najskrytszych marzeń, ponieważ ceremonia może odbyć się praktycznie w każdym miejscu – zaczynając od gór, po jeziora, a na plaży lub lesie kończąc. Sama ceremonia może mieć luźny przebieg, więc sami ustalamy też słowa przysięgi i wybieramy osobę, która udzieli ślubu. Warto jednak brać pod uwagę tych, którzy także są nam bliscy, ponieważ w tym dniu warto otaczać się tylko takimi osobami. 

 

Ślub humanistyczny – niezwykłe wydarzenie warte upamiętnienia

 

Decydując się na ślub humanistyczny chcemy pamiętać to niezwykłe wydarzenie przez całe życie. Jak wiemy pamięć niestety bywa ulotna. Dobrym rozwiązaniem będzie więc zatrudnienie profesjonalnego fotografa, który należycie udokumentuje Wasz ślub symboliczny. Jeśli zdecydujecie się na taki ślub w Stolicy to zdecydowanie możemy zarekomendować lokalnego specjalistę. Profesjonalny fotograf ślubny z Warszawy, wprawiony w tego typu reportażach, godnie uwieczni Wasz ślub humanistyczny .

Gdzie kupować dobre alkohole

Redakcja weddingsisters.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

obrączki ślubne
Odkryj wyjątkowość obrączek z białego złota
Obraz na ślub

Jesteś zainteresowany reklamą?

Obraz na ślub