TOP

CO POWINNA ZAWIERAĆ UMOWA Z MIEJSCEM WESELNYM

UMOWA TO PODSTAWA

Pytanie o to, co powinna zawierać umowa z miejscem weselnym jest bardzo ważne. Koszt przyjęcia weselnego generuje 50% całego budżetu, a czasami nawet aż 65%. Dlatego musisz wziąć umowę pod lupę. To szalenie istotne, jakie zawiera zapisy i na jakich warunkach ją podpiszesz. Jeden błąd i weselne przygotowania mogą zamienić się w udrękę.

TWOJE PRAWA

Osoby, które na co dzień pracują przy negocjacjach umów mają ułatwioną sprawę. Jednak najprawdopodobniej Ty organizujesz swój ślub pierwszy raz i życzę Ci, aby to był ten ostatni :). Dlatego postanowiłam dzisiaj podpowiedzieć Ci, o czym należy porozmawiać i o jakie tematy zapytać managera lub właściciela obiektu przed podpisaniem umowy weselnej.

Pamiętaj o tym, że w ogóle MASZ DO TEGO PRAWO, aby NEGOCJOWAĆ TREŚĆ UMOWY. Restaurator to nie Duch Święty, właściciel, menadżer to nie ostateczna wyrocznia. Wesele jest Twoje i masz prawo, aby wzór menu  i umowy dostosować do swoich potrzeb. Umowa jest zawsze aktem woli co najmniej dwóch stron. Dlatego Ty, jako jedna ze stron masz wpływ na jej treść.

Gdy negocjujesz treść umowy i próbujesz wprowadzić swoje zapisy, nie daj zbyć się stwierdzeniem, że „jakoś to będzie”, albo „zawsze tak było”. Ty tego nie wiesz oraz nie interesuje Cię, jak było u innych, tylko jak będzie u Ciebie. Nie sprawdzisz i nie masz pewności, czy za rok (najczęściej z takim wyprzedzeniem podpisuje się umowę na wynajem miejsca weselnego) człowiek z którym teraz rozmawiasz będzie nadal pracował w tym samym miejscu. A kolejna osoba powie Ci, że skoro nie masz tego na piśmie, to znaczy że to nie istnieje.

KOSZTY DODATKOWE

Niezwykle istotną sprawą jest ustalenie, czy oprócz kosztów menu, pokoi hotelowych, czy wynajęcia Sali, pojawią się jakiekolwiek inne DODATKOWE KOSZTY. Musisz być pewna i mieć na piśmie, co jest w cenie wynajmu hotelu/restauracji, a czego nie ma.

To bardzo ważne, aby właśnie tego elementu szczególnie pilnować. Najgorszym zaskoczeniem są wydatki, które pojawiają się na 7 dni przed weselem, podczas gdy budżet pęka w szwach, a Ty już nie masz odwrotu i nie możesz zmienić miejsca!!

Podkreślę jeszcze raz: WSZYSTKO NA PIŚMIE!

Jeżeli już podpisałaś umowę, nie martw się. Sprawy, o których zapomniałaś zawsze możesz uregulować przez podpisanie aneksu do umowy, w którym dopracujesz te elementy, których wcześniej nie zauważyłaś.

ZAŁĄCZNIKI DO UMOWY

Umowa powinna zawierać załącznik, który jest jednocześnie kosztorysem, w którym wyszczególnione zostaną WSZYSTKIE koszty wesela. Możesz spisać go nawet odręcznie. Ważne, aby załącznik był w dwóch jednakowych egzemplarzach.

W kosztorysie powinien zostać uwzględniony ogólny wykaz menu, czyli ile potraw i w jakich godzinach będzie wydane w ramach kontraktu.

Dla precyzji i porządku podpisz drugi załącznik, ustalony na 60-30 dni przed weselem – tam należy wpisać szczegółowe menu ustalone w trakcie weselnych przygotowań.

umowa miejsce weselne2

JAKIE ELEMENTY POWINNA ZAWIERAĆ UMOWA I KOSZTORYS:

1.    Czas trwania wesela (czyli planowana godzina rozpoczęcia i godzina zakończenia)
2.    Liczba gości weselnych
3.    Koszt menu dla dzieci
4.    Ustalenie, kiedy należy podać ostateczną liczbę gości na przyjęciu
5.    Obsługa ze strony hotelu/restauracji (ilu kelnerów, itd.)
6.    Liczba osób Twojej obsługi weselnej, cena menu dla nich
7.    Aperitif – co dokładnie zostanie podane i jak
8.    Chleb i sól – musisz mieć pewność, kto o to zadba
9.    Powitanie (miejsce)
10.    Toast powitalny (czym, w którym miejscu, jak podany)
11.    Układ Sali, ustawienie stołów, krzeseł
12.    Wazony na kwiaty
13.    Elementy wystroju: obrusy, nakładki, serwety, napis przed salą
14.    Elementy papeterii (kto dostarcza, kto rozkłada): prezenciki, tablica, winietki, menu
15.    Muzyka (wymagania techniczne, ustawienie)
16.    Miejsce dla osób palących
17.    Miejsca parkingowe
18.    Pokój dla obsługi
19.    Pokój dla baby sitters
20.    Pokój na prezenty
21.    Chłodnia na tort
22.    Chłodnia na softy i alkohol
23.    Menu

Aby umowa i sam załącznik był przejrzysty, warto dla najważniejszych rzeczy utworzyć osobne załączniki. Zatem menu to jeden załącznik, lista alkoholi to drugi, specyfikacja pokoi to trzeci, pozostałe istotne informacje – czwarty. W Polsce mamy swobodę zawierania umów (swobodę kształtowania zapisów umowy), dlatego w każdej chwili Ty, lub druga strona umowy może zaproponować swoją wersję zapisu.

Dużo? Wiem, nie denerwuj się. Mając taką listę dasz sobie radę :). Trzymam kciuki.

Myślisz, że sobie nie poradzisz? Takie umowy negocjujemy od ponad 13 lat. Chętnie pomożemy, pisz do nas na maila: office@weddingsisters.pl

 

.

Lubię ludzi, i chyba ludzie lubią mnie ;) Liczę, że moje porady i uwagi związane z organizacją ślubu przydadzą się Wam, dlatego dzielę się swoim doświadczeniem szczerze i obficie!