TOP

KIM BYŁ 007 ? KOBIETĄ !!!!

Każdy mały chłopiec marzy o tym, aby być strażakiem lub policjantem, nieliczni marzą o tym aby być kowbojem.

Ja gdy byłam mała marzyłam aby być szpiegiem:) Nie będę ukrywać że jestem podekscytowana:) Jestem nie tylko miłośniczką historii, historii II wojny, kobiet ale też patriotką. Więc fascynuje mnie wszystko co polskie i z czego mogę być dumna:)

Dlatego tak bardzo zainspirowała mnie historia kobiety, Polki!!, agentki brytyjskiego wywiadu, będcej inspiracją do powieści o Jamesie Bondzie, agencie 007. Była dobrze urodzona, niebywale inteligentna, wysportowana, była piękna i rozkochiwała w sobie wszystkich mężczyzn oraz jak Indiana Jones- ciągle improwizowała! Przedstawiam Wam postać która z zapomnienia uratowała brytyjka Clare Mulley. KRYSTYNA SKARBEK.

Clare napisała biografię Krystyny Skarbek (Christine Granville) pt: ” The SPy Who loved”.Biografii Krystynie Skarbek mógłby pozazdrościć niejeden filmowy szpieg. Nic dziwnego, że gdy romansowała z Ianem Flemingiem, twórcą postaci Jamesa Bonda, ten był pod takim wrażeniem, że pierwszą dziewczynę agenta 007 wzorował właśnie na niej.

krystyna skarbek9

„Nie była świętą figurką, lecz żywym, zdrowym, pięknym zwierzęciem o wielkim apetycie na miłość i śmiech. Miała niesamowity charakter” – tak jej koleżanka z wywiadu Vera Atkins wspominała ją w książce Madeleine Masson „Wojna moja miłość. Krystyna Skarbek”.

krystyna skarbek5

Barwne życie agentki doczekało się także innych książek i filmu dokumentalnego, miała powstać nawet fabuła w Hollywood w reżyserii Agnieszki Holland, z Kate Winslet w roli głównej. Wątki wzorowane na jej losach znaleźć można w kinowych filmach, np. w „Obfitości” z Meryl Streep w roli angielskiej agentki, która nie umie sobie ułożyć życia po wojnie, czy w „Charlotte Gray”, w którym Cate Blanchett gra brytyjskiego szpiega szukającego w okupowanej Francji ukochanego lotnika.

krystyna skarbek2

W 1938 roku wyszła za mąż – za Jerzego Giżyckiego, malarza, pisarza, podróżnika i brytyjskiego agenta. Wciągnął ją do pracy w wywiadzie.  Współpraca z brytyjskim wywiadem określiła dalsze jej życie. Na wieść o wybuchu wojny Skarbek wyjechała do Francji (z mężem) i zaangażowała się w walkę z Niemcami (już bez męża). Związana z polską konspiracyjną organizacją wywiadowczą Muszkieterowie, współdziałała z francuskim ruchem oporu, zdobywając uznanie odwagą, inteligencją, rozległością kontaktów oraz umiejętnością wzbudzania zaufania.

krystyna skarbek1

Źródło: L’AERD Była prawdziwą femme fatale – jej uroda, staranne wychowanie i osobowość robiły piorunujące wrażenie

 

Robiła rzeczy wręcz niewiarygodne. Nielegalnie przedostawała się do kraju, skąd przywoziła informacje dla aliantów, pomagała przy przerzucaniu polskich pilotów do Wielkiej Brytanii, ratowała uciekinierów różnych narodowości. Uczestniczyła w nowych misjach na rzecz SOE (Special Operations Executive – Kierownictwo Operacji Specjalnych), tajnej agendy powołanej przez Winstona Churchilla, pod nowymi nazwiskami: Christine Granville i Pauline Armand.

Lubił ją Churchill, kochał Fleming

To ona w Budapeszcie zdobyła informacje wywiadowcze, które pomogły Churchillowi w uściśleniu terminu niemieckiej inwazji na ZSRR – z Węgier wydostała się w bagażniku chryslera brytyjskiego ambasadora. Zaś pod koniec wojny m.in. pomagała partyzantom w południowej Francji, gdzie zorganizowała wykupienie z rąk Gestapo aresztowanych szefów siatki sabotażowo-dywersyjnej „Jockey”. Gdy jeden z jej forteli wyszedł na jaw, Niemcy wyznaczyli wysoką nagrodę za wydanie Polki.

krystyna skarbek6

Wojenne przygody i osiągnięcia nie przeszkadzały jej w romansach. Była prawdziwą femme fatale – jej uroda (jako 22-latka została Wicemiss Polonia) robiła piorunujące wrażenie. Brytyjskie władze wojskowe z Kairu wspominają w filmie dokumentalnym Mieczysławy Wazacz „No Ordinary Countess”, że gdy Skarbek wchodziła do ich biura, to nawet pułkownik, który świata nie widział poza dokumentami, zrywał się, by ją adorować. Nie nosiła munduru. Ubierała się skromnie – w bluzki, spódnice i spodnie. Rzadko się malowała. Jeden z agentów, który znał ją z okresu wojennej współpracy, zapewniał w dokumencie Wazacz, że posiadała „wyjątkową kombinację żywego temperamentu, kokieterii, osobistego uroku i osobowości”. Mężczyźni szaleli.

krystyna skarbek101krystyna skarbek4

Rozkochała w sobie także Iana Fleminga, twórcę postaci Jamesa Bonda. Rok po zakończeniu wojny ich znajomość zamieniła się w romans, a pisarz zafascynowany biografią polskiej hrabianki uczynił z niej pierwowzór pierwszej dziewczyny agenta 007.

Zaskakująca śmierć

krystyna skarbek13
Źródło: Polish Institute and Sikorski Museum Skarbek dostała za zasługi m.in. Order Imperium Brytyjskiego i francuski Krzyż Wojenny

 

Miała 37 lat. Oficjalna wersji mówi o zabójstwie przez kochanka. Dzień później miała jechać do Andrzeja Kowerskiego, swojej największej miłości, najbliższego przyjaciela i współpracownika z czasów wojny. Mieli osiąść na stałe w Bonn, planowali ślub.

krystyna skarbek3

Mówi się, że Skarbek znała fakty, które brytyjski wywiad chciał ukryć i dlatego zakochanego Muldowneya wykorzystano jako narzędzie. Pewne jest jedno: legenda Polki, jako jednej z najlepszych agentek II wojny światowej, pozostała.!

OBECNIE
10 maja 2013 na londyńskim cmentarzu Kensal Green St. Mary, staraniem Polish Heritage Society, grób Krystyny Skarbek został odrestaurowany i zabezpieczony na przyszłość. W uroczystości ponownego odsłonięcia grobu, w którym pochowany jest również inny polski agent Andrzej Kowerski (Andrzej Kennedy) wzięli udział przedstawiciele wojskowi z Francji, Wielkiej Brytanii oraz dyplomaci, kombatanci, duchowni i wojskowi z Polski.Sprawa Krystyny Skarbek wróciła tego dnia na strony brytyjskich gazet” „The Guardian” oraz „Evening Standard”, a główne wydanie wiadomości ITV poświęciło Skarbek kilkuminutowy materiał.

krystyna skarbek7źródła, korzystałam:

z artykułu Marka Rybarczyka dla Newsweeka

z artykułu Agnieszki Kowalskiej dla tvn24.pl

Lubię ludzi, i chyba ludzie lubią mnie ;) Liczę, że moje porady i uwagi związane z organizacją ślubu przydadzą się Wam, dlatego dzielę się swoim doświadczeniem szczerze i obficie!