TOP

IKONY MODY ŚLUBNEJ – GRACE KELLY I KSIĄŻĘ MONAKO RAINIER

Tym artykułem otwieramy cykl pt. “IKONY MODY ŚLUBNEJ”. Prezentować w nim będziemy zarówno pojedyncze suknie ślubne i ich właścicielki, jak i projektantów, którzy swoimi projektami odcisnęli się w historii mody ślubnej.

Cykl otwiera GRACE KELLY i suknia, którą założyła na ślub kościelny z księciem Monako Rainierem.

Tytułem wprowadzenia – ślub odbył się w roku 1956, a więc 11 lat po zakończeniu II wojny światowej. Wszyscy pamiętali doskonale niedobory spowodowane wojną. Brakowało nie tylko podstawowych produktów spożywczych, czy higienicznych, ale także tych kojarzących się z luksusem – czyli np. tkanin. Stąd moda lat 40tych zużywała małe ilości materiałów i zmiana zaczęła dokonywać się dopiero kilka lat po wojnie.

W lutym 1947 roku Christian Dior zaprezentował w Paryżu swoją pierwszą kolekcję (Corolle), w której pokazał ducha nowych czasów – kreacje zdecydowanie bogatsze i wykonane z większej ilości materiału: obszerne spódnice, góry w stylu męskiej koszuli, zaokrąglone ramiona, podkreślona talia. Specyficzny styl zaproponowany przez projektanta, określany potem jako NEW LOOK szybko przyjął się zarówno w Europie, jak  i w Stanach Zjednoczonych i został podchwycony i reinterpretowany przez innych projektantów. Był antytezą stylu dominującego w czasie wojny i dominował w pierwszej połowie lat 50tych.

PIĘKNOŚĆ SPOTYKA KSIĘCIA

Latem 1954 roku amerykańska aktorka Grace Kelly, podczas festiwalu w Cannes spotyka księcia Reiniera. 8 miesięcy później są już oficjalnie zaręczeni, a ślub odbywa się w kwietniu 1956 roku. Cywilny 18. kwietnia, a kościelny 19. kwietnia.

Na ślub zaproszono około 600 gości, a relację w telewizji obejrzało około 30 milionów widzów.

grace-kelly-suknia-slubna-014

SUKNIA STULECIA

Suknia Grace Kelly to klasyczny przykład stylu New Look i miała wielki wpływ zarówno na ówczesną modę, jak i na późniejsze reinterpretacje tego stylu.

Suknia została zaprojektowana przez projektantkę kostiumów MGM, Helen Rose i była prezentem od wytwórni MGM. Helen pracowała nad nią 6 tygodni, wraz z 36 szwaczkami. Góra sukni została wykonana z koronki i jedwabiu. Do podkreślenia wzoru koronki użyto tysięcy pereł.  Grace zdecydowała też, że zamiast królewskiej tiary założy na głowę czepek inspirowany szekspirowską Julią (dekorowany kwiatami pomarańczy) i kobiecy welon. W rękach księżna trzymała nie torebkę, a przewodnik po katolickiej mszy świętej.

Suknia ta jest jedną z największych inspiracji dla późniejszej mody ślubnej i ma na nią wpływ także dzisiaj. Ciekawe, jak dzisiaj wyglądałyby suknie ślubne, gdyby nie królewska ceremonia Grace i księcia Rainiera?

grace-kelly-suknia-slubna-01grace-kelly-suknia-slubna-02grace-kelly-suknia-slubna-06grace-kelly-suknia-slubna-04grace-kelly-suknia-slubna-05grace-kelly-suknia-slubna-07grace-kelly-suknia-slubna-08grace-kelly-suknia-slubna-09Prince Rainier III of Monaco and US actrRoyal Couple In Rollsgrace-kelly-suknia-slubna-013

 

Organizacją ślubów żyję od 2006 roku, prowadząc jedną z pierwszych w Polsce agencji ślubnych 2CYTRYNY. Pomogłam ponad dwustu młodym parom w spełnieniu ich marzeń. Szaleństwa ślubne wyprawialiśmy na łące, w parku, w pałacach, nad jeziorem, nad brzegiem morza, w Polsce i za granicą, w przeróżnych zwyczajnych i mniej zwyczajnych okolicznościach. Tego bloga prowadzę razem już od 2009 roku. To spory kawałek czasu, a jak na internet, to cała era :). W tym czasie odkrywałam też inne obszary realizacji siebie. Na moich szkoleniach i w życiu codziennym zmotywowałam wiele wspaniałych kobiet do tego, aby chciały odszukać w sobie swoje talenty i aby codziennie, z uporem i frajdą kreowały własne życie. I chyba to sprawia mi największą satysfakcję. Działanie i pchanie do działania. I osiąganie, zdobywanie nowych szczytów.