TOP

“BO TAK WYPADA”

“Bo tak wypada”, “bo wszyscy tak robią” oraz “bo zawsze tak było” i wszelkie wariacje na temat tych zdań towarzyszyły mi przez całe przygotowania do wesela.  Założę się, że nie tylko mnie. Ale i z tym można sobie poradzić.

Przede wszystkim: “Ja nie jestem wszyscy i nie mam na imię każdy”. Z takiego założenia należy wyjść walcząc z przeciwnościami w postaci (w moim przypadku) konserwatywnych poglądów rodziny mojego Męża. Dlaczego nasze wesele miało przypominać te, na których bywają moi Teściowie? A może własnie one wcale nie są fajne “bo wszyscy tak robią”?

Już sam fakt, że ślub będzie tylko cywilny spotkał się z licznymi komentarzami (co ludzie powiedzą!). Zapytałam wtedy, dlaczego nie szanują mojego wyboru (jestem agnostyczką i doskonale o tym wiedzieli)  i czy gdybym była muzułmanką/buddystką/judaistką to też nie szanowaliby mojej religii.  Postawiliśmy w tej kwestii na swoim, a potem już poszło z górki.

Dlaczego nie podstawiamy Gościom autobusu, skoro “wszyscy tak robią” ? Bo my nie jesteśmy wszyscy i zapewniliśmy Gościom hotel i śniadanie. Jest czas żeby się pobawić, wytrzeźwieć i wrócić do domu własnym samochodem. Czemu nie zapraszamy 4 córek naszych sąsiadów z mężami i dziećmi skoro tak wypada? Bo od 11 lat do nas nawet nie zadzwoniły i nie spytały co słychać. I tak dalej i tak dalej…

Na koniec muszę przyznać coś jeszcze: kiedy brakowało już wszelkich innych argumentów i rozmowa przypominała rzucanie grochem o ścianę, mieliśmy w rękawie jeszcze jednego asa: sami sobie sponsorowaliśmy wesele i wszystkie ostateczne ustalenia i tak należały do nas (chociaż zawsze staraliśmy się wysłuchać opinii z różnych stron). Zaciskaliśmy pasa przez rok, ale nasz komfort przy podejmowaniu decyzji był absolutnie bezcenny.

"bo tak wypada"

"bo tak wypada"

bo tak wypada

bo tak wypada

Źródło foto:

http://www.ecostiletto.com/index.php?/GoodLife/comments/green_bride_best_of_eco-wedding_essentials_for_2010/

http://www.gettyimages.com/detail/57442471/Stockbyte

http://www.italianlakeswedding.com/blog/tag/church/

http://www.lastfm.pl/group/People+who+listen+to+music+while+they’re+sleeping,+especially+at+times+when+they+shouldn’t+be+asleep+but+are+too+tired+to+stay+awake/forum/30282/_/630835/5