TOP

6 NAJCZĘSTSZYCH BŁĘDÓW POPEŁNIANYCH PRZY ORGANIZACJI WESELA

Poniżej przedstawiam sześć najczęstszych błędów, które wg mnie są popełniane w trakcie przygotowań do ślubu i wesela. Są to moje własne obserwacje i spostrzeżenia. Jeżeli masz dodatkowe, z chęcią je poznam – napisz o nich w komentarzach! Kto wie, może będzie to temat na osobny wpis?

1. BRAK WIZJI ZWIĄZANEJ ZE STYLEM WESELA

Jeżeli jeszcze nie ułożyłaś sobie w głowie, jaki ma być temat przewodni, styl, kolor, atmosfera Twojego wesela, to ryzykujesz wiele zgrzytów, brak magii i wyjątkowości.

Twoje wesele będzie jednym z wielu, na którym woniał śledź zapomniany od kilku godzin na stole wprost pod nosami gości, goście uczestniczyli w zabawach, do których byli zmuszani już wielokrotnie na innych weselach, a Wasze stroje niczym nie będą różnić się od tych, które widywało się na ślubach 10 lat temu (nieśmiertelne satynowe rękawiczki bez palców, loki na głowie, garnitur z komunii i błyszczący makijaż z odpustu – twój fotograf bardzo Cię za to „pokocha”).

Do tego w centrum miasta do kościoła podjedziecie karetą, lub jeżeli macie przyjęcie w romantycznym dworku, to zjawicie się tam podjeżdżając Hammerem w asyście dwóch retro syren w barwach MO (że to niby takie zabawne).

Pamiętaj, że ślub i wesele to swoistego rodzaju teatr, z aktorami przebranymi w kostiumy, z dedykowanymi kwestiami, którzy te aktorzy w kluczowych momentach wypowiadają i z dekoracjami, niestety nie zawsze szytymi na miarę. Ważne, aby spektakl był spójny i przemyślany, a goście chętnie oklaskiwali każdy akt.

2. BRAK PLANU PRZYGOTOWAŃ – CZYLI HARMONOGRAMU

Taka już chyba nasza ogólnonarodowa przypadłość – w szkole nie uczą, w domu nie pokazują. PLAN DZIAŁAŃ. CEL DO ZREALIZOWANIA.

Czyli zaczyna się od braku sprecyzowanego celu (w tym przypadku od braku pomysłu na wesele) a kończy się na klapie. W międzyczasie jest bieg przez przeszkody. Nie wiadomo kiedy i gdzie się taka przeszkoda pojawi, bo nie wiemy, gdzie biegniemy, jakim stylem i w jakim czasie ten bieg trzeba zakończyć.

Właściwa kolejność działań w trakcie ślubnych przygotowań jest niezmiernie ważna. Nie możesz rezerwować kościoła, jeżeli jeszcze nie masz sali na przyjęcie, ani zacząć rozglądać się za suknią ślubną na 4 miesiące przed ślubem, bo najczęściej będzie już zbyt późno, aby zamówić wymarzony model.

3. BRAK PODZIAŁU RÓL

Jeżeli już na samym początku nie ustalisz, kto za co odpowiada w trakcie procesu przygotowań, to ryzykujesz pojawieniem się konfliktów w rodzinie oraz rozstrojem nerwowym.

Zrób naradę z rodziną i innymi osobami, które mają być zaangażowane w proces organizacji, zaznacz na harmonogramie przygotowań kto, za co odpowiada i wydeleguj ich do działania.

A potem twardo pilnuj, aby wesoła gromadka jednak samowolnie nie rozpełzła się w kierunku innych działań („Córuchno kochana, domówiłam Ci jeszcze te śledziki i dwie sałatki, bo jednak uznałam, że za mało będzie tego wszystkiego na stołach. Wiem, że menu już potwierdzone, ale ja się tak martwiłam”)

4. NIEDBAŁOŚĆ PRZY PODPISYWANIU UMÓW

Ryzykujesz wiele niemiłych niespodzianek, jeżeli dokładnie nie przestudiujesz proponowanych Ci umów.

MUSISZ JE CZYTAĆ.

Do tego ZE ZROZUMIENIEM.

Oraz NEGOCJOWAĆ niekorzystne zapisy.

Jeżeli druga strona jest niewzruszona, tym gorzej dla niej.  Po prostu zmień hotel, czy podwykonawcę. Wydaje Ci się, ze nie masz alternatywy? Tak, wydaje Ci się. Bo inne możliwości zawsze są, rozejrzyj się.

Aby mocniej zobrazować, co Cię czeka, jeżeli nie będziesz dbać o bezpieczeństwo umów, przeczytaj o przygodach, przez które przeszłam osobiście – niech będą dla Ciebie przestrogą: JAKIE CZEKAJĄ CIĘ PRZYGODY, JEŻELI NIE PODPISZESZ DOBREJ UMOWY Z MIEJSCEM WESELNYM

Dowiedz się również, CO POWINNA ZAWIERAĆ UMOWA Z MIEJSCEM WESELNYM

5. PĘCZNIEJĄCA LISTA GOŚCI

„Oleńko, zapomniałyśmy jeszcze o wujku Stefanie i kuzynce Kasi. A Kowalscy z dziećmi, nasi sąsiedzi z poprzedniego mieszkania?”

Kłania się tutaj brak planu przygotowań i podziału ról (kto układa listę gości? Kto może wnieść uwagi?). Oraz być może nieokreślone przywileje związane z finansowaniem wesela (patrz punkt 6).

Sala weselna to nie majtki, nie rozciągną się, a ostatni cud odnotowano jakieś dwa tysiące lat temu – budżet weselny cudownie się nie rozmnoży. Szkoda nerwów, bo wojny przy liście gości bywają krwawe. Przerób dobrze punkt drugi i trzeci, a powinnaś dać radę.

6. BRAK JASNEGO PLANU FINANSOWEGO

Cudowne koperty wręczane w trakcie życzeń ślubnych (cudowna to jest woda z Lichenia) czasem okazują się nie być tak cudowne, jak pokładane w nich nadzieje. A znam nawet przypadki kopert wybrakowanych (bez wkładki) bądź kopert podrabianych (zawierających inne bilety płatnicze, niż te uznawane w oficjalnym obiegu).

Podobno wesele zwraca się z kopert, ale słyszałam też, że podobno w Związku Radzieckim każdy miał samochód za darmo, a wujaszek S. dbał, by wszystkie dzieci miały pełne brzuszki.

Policzcie, na co Was stać. Policzcie, co oferują rodzice (o ile chce skorzystać z ich pomocy i zapewne tym samym włączyć ich w proces decyzyjny). Policzcie, co da Wam bank i jeżeli brakuje, a uznacie, że z budżetu nie zejdziecie, to bierzcie, co daje. A jeżeli w Waszym przypadku zdarzy się jednak ten cud i koperty pokryją weselne wydatki, to pamiętajcie, aby dary finansowe szybko wpłacić na konto i spłacić linię kredytową. Żeby Wam czasem nie zachciało się innych szaleństw, jak zobaczycie tyle gotówki :).

No i tabelka w Excelu – robisz ślicznie szacunkowy budżet ślubnych wydatków i sumujesz. Suma nie może być większa ponad to, co ustaliliście. Za wysoka? Tniecie i palicie do żywego zbyt drogie pozycje. Nie chcecie ciąć? Cóż, idziecie z wizytą do banku, mamy, lub bogatego chrzestnego.

A potem, w miarę przygotowań wpisujecie faktycznie poniesione wydatki i pilnujecie, żeby suma końcowa nie przekroczyła magicznej, uzgodnionej bariery. Inaczej kaput. No chyba że macie w domu złotą rybkę?

Trzymam za Was kciuki. Ślub i wesele to wymagający projekt, który sprawdzi Wasze zdolności negocjacyjne, umiejętności łagodzenia sporów i działania w sytuacji zwiększonego stresu. Powodzenia!

Organizacją ślubów żyję od 2006 roku, prowadząc jedną z pierwszych w Polsce agencji ślubnych 2CYTRYNY. Pomogłam ponad dwustu młodym parom w spełnieniu ich marzeń. Szaleństwa ślubne wyprawialiśmy na łące, w parku, w pałacach, nad jeziorem, nad brzegiem morza, w Polsce i za granicą, w przeróżnych zwyczajnych i mniej zwyczajnych okolicznościach. Tego bloga prowadzę razem już od 2009 roku. To spory kawałek czasu, a jak na internet, to cała era :). W tym czasie odkrywałam też inne obszary realizacji siebie. Na moich szkoleniach i w życiu codziennym zmotywowałam wiele wspaniałych kobiet do tego, aby chciały odszukać w sobie swoje talenty i aby codziennie, z uporem i frajdą kreowały własne życie. I chyba to sprawia mi największą satysfakcję. Działanie i pchanie do działania. I osiąganie, zdobywanie nowych szczytów.