TOP

K – JAK KORKOWE, CZYLI ŚLUBNA WIKIPEDIA WG WEDDING SISTERS

Wokół tzw. „korkowego” narosło wiele mitów i nieprawdziwych informacji. Niejednokrotnie słyszałam, że korkowe to opłata za stracone przez restauratora zyski – skoro para młoda nie kupuje alkoholu od niego, tylko przynosi własny, to chociaż w tej sposób odbije sobie swoje straty.

Prawda jest taka, że jeżeli polityka restauracji nie przewiduje możliwości zorganizowania własnego alkoholu na wesele, to nie przewiduje – i żadne korkowe nie wchodzi w grę. Wiele restauracji z wyższej półki właśnie tak postępuje. Wino i inne alkohole można kupić u nich w pakietach (tzw. open bary), lub zapłacić za nie wg zużycia (rozliczane już po weselu). W drodze wyjątku takie miejsca zgadzają się na alkohol od młodej pary, jeżeli są to butelki niedostępne w Polsce – wtedy należy wnieść opłatę korkową.

W miejscach popularniejszych (sale bankietowe, domy weselne, hotele i restauracje niekoniecznie 5-gwiazdkowe) częstą opcją jest samodzielne zorganizowanie alkoholu przez parę młodą. Wtedy najczęściej jest pobierane korkowe.

Czym więc jest to korkowe?

Korkowe to opłata pobierana za serwis alkoholu  i składają się na nie następujące czynności: przechowanie i schłodzenie alkoholu, zapewnienie szkła do jego serwowania oraz samo serwowanie w trakcje przyjęcia.

Jak widać, nie jest to opłata za utracone zyski, a opłata za fizycznie wykonaną usługę.

W jaki sposób korkowe może być naliczane?

Są różne systemy:

1. Od każdej WNIESIONEJ butelki – jeżeli para młoda przywiezie do lokalu dajmy na to 70 butelek wódki i 40 butelek wina, wtedy ustalona cena za butelkę jest pomnożona przez ich ilość i otrzymujemy sumę końcową.

2. Od każdej OTWARTEJ butelki – rozwiązanie niewątpliwie korzystniejsze od pierwszego. Dzięki temu nie trzeba płacić za zapas, który jak wiadomo zawsze trzeba uwzględnić.

3. Kwota ZRYCZAŁTOWANA – bez względu na ilość butelek ustalona jest odgórna kwota za taką usługę.

Co się bardziej opłaca – przelicz i przystąp do negocjacji :) Pamiętaj też, że w przypadku rozliczania od butelki, restaurator często zastrzega, że jako jedną butelkę przyjmuje pojemność 0,75 litra. W takim przypadku przemycanie butelek wódki o pojemności 1,5 l będzie niesmaczne. A jeżeli zakupisz butelki o pojemności 0,5 l, nie zapomnij poprosić o zmianę ceny korkowego od takiej butelki na niższą, lub przeliczyć na koniec butelki 0,5 litrowe na 0,75l.

SPRAWDŹ WIĘCEJ NA:

slubna-wikipedia-ws-baner

Organizacją ślubów żyję od 2006 roku, prowadząc jedną z pierwszych w Polsce agencji ślubnych 2CYTRYNY. Pomogłam ponad dwustu młodym parom w spełnieniu ich marzeń. Szaleństwa ślubne wyprawialiśmy na łące, w parku, w pałacach, nad jeziorem, nad brzegiem morza, w Polsce i za granicą, w przeróżnych zwyczajnych i mniej zwyczajnych okolicznościach. Tego bloga prowadzę razem już od 2009 roku. To spory kawałek czasu, a jak na internet, to cała era :). W tym czasie odkrywałam też inne obszary realizacji siebie. Na moich szkoleniach i w życiu codziennym zmotywowałam wiele wspaniałych kobiet do tego, aby chciały odszukać w sobie swoje talenty i aby codziennie, z uporem i frajdą kreowały własne życie. I chyba to sprawia mi największą satysfakcję. Działanie i pchanie do działania. I osiąganie, zdobywanie nowych szczytów.