Kolory roku 2016 Pantone, obowiązkowo na Twoim ślubie !

Kolory roku 2016 Pantone, obowiązkowo na Twoim ślubie !

Instytut Pantone Color ™ od 2000 roku wybiera kolor, który będzie królował przez 12 kolejnych miesięcy. W tym roku po raz pierwszy w historii wybrał jednocześnie dwa kolory.

W jaki sposób i dlaczego Pantone wybiera kolor roku?

Firma stara się przedstawić kolor, który w danym roku najbardziej będzie odzwierciedlał aktualnego ducha czasu oraz to, czego ludzie naprawdę poszukują i w czym gustują. Stara się też pokazać prawdziwe (a nie lansowane przez projektantów) ludzkie, „streetowe” trendy, które zagoszczą lada dzień w naszym życiu codziennym, a u trendsetterów są już od niedawna obecne.

Kolory roku 2016 – po raz pierwszy dwa! Delikatne, eteryczne, subtelne, pastelowe – idealne na ślub!!!

Raz do roku firma Pantone wybiera kolor, który jest przewodnikiem dla wszystkich projektantów, makijażystów i artystów. Kolor przewodni. Trend. Miss wszystkich kolorów na czas jednego roku.

W 2015 kolorem roku był Marsala – inspirowany intensywnością barwy sycylijskiego wytrawnego wina – w zeszłym roku kolor ten królował na ustach, apaszkach, cieniach do oczu oraz dodatkach z lakierowanej skóry i kapeluszach. W ślubne trendy idealnie wpisał się w kolor wiązanek i kwiatów, poszetek, much i krawatów oraz ozdób do włosów, które pięknie lśniły na tle wszystkich odcieni zarówno bieli jak i ecru sukien ślubnych.

W 2016 po raz pierwszy firma zdecydowała się wybrać dwa kolory, które doskonale ze sobą współgrają.

ROSE QUARTZ & SERENITY

PANTONE 13-1520 & PANTONE 15-3919

PANTONE-Color-of-the-Year-2016-v3-2732x2048-1050x787

Pantone w taki sposób opisuje te dwa kolory:

Rose Quartz: pozytywny, przemawiający spokojem, łagodny ton, dający poczucie wytchnienia, otulenia i bezpieczeństwa, pudrowy, pachnący róż, świeżość kwiatowych płatków wczesnym latem o wschodzie słońca.

Serenity: (tłum. spokój) to odzwierciedlenie rozmytego błękitu nieba, chłodnej ulgi, ukojenia i relaksu, który jest nam wszystkim tak bardzo potrzebny, szczególnie w obecnych burzliwych czasach.

Połączenie tych dwóch kolorów ma symbolizować równowagę pomiędzy cieplejszymi tonami różu, a chłodem błękitu, ma dawać poczucie ładu i spokoju. Są to również kolory symbolizujące płeć – jak wiemy tradycyjnie w naszej szerokości geograficznej przy narodzinach dziecka błękit symbolizuje chłopca, a róż – dziewczynkę.

RoseQuartzSerenity2016 CCT-photoshoot-header

Nasza ekspertka Dagmara Szolc, z DAG-Design Make Up, proponuje:

„Przy doborze kolorów ślubnych byłabym jednak daleka od tej filozofii, a raczej skupiła się na połączeniach kolorystycznych, które możemy stworzyć przy kreowaniu własnego ślubu i wesela. Te dwa eteryczne i subtelne kolory świetnie łączą się z mocniejszymi akcentami. Ja jak zwykle będę mówiła o połączeniach kolorystycznych w naturze – te są zawsze perfekcyjne! Do spokoju Serenity dodajmy szarość burzowego nieba i zieloność trawy! Dokładnie tak wygląda przyroda na chwilę przed burzą. Połączmy Serenity z kolorem roku 2014 (Radiant Orchid) oraz brzoskwinią – otrzymamy zestaw nietuzinkowy, niebanalny, gdzie mocniejszy ton brzoskwini będzie pełnił rolę przewodnią, a całą robotę spokojnego tła zrobi błękit Serenity i mocniejsza Orchidea.”

Dagmara radzi nam dalej:

„Rose Quartz jako motyw przewodni? Proszę bardzo, ale tutaj musimy pamiętać, aby nie było zbyt cukierkowo. Kolor ten na pewno nie będzie się dobrze komponował z ciepłymi odcieniami sukien ślubnych – ecru, kościa słoniową, czy ciepłym beżem. Raczej połączmy go z czystą bielą z kroplą błękitu oraz soczysta zielenią – wyobraźmy sobie krzak róży, na którym osadziła się poranna rosa – zielone liście, delikatne bladoróżowe kwiaty oraz krystaliczna woda – to jest to połączenie! Róż na paznokciach, ale we włosach kwiaty w otoczeniu soczystych zielonych listków! Rose Quartz przepięknie komponuje się z szafirowym niebieskim, z królewskim błękitem. Możemy również zagrać teksturą materiału. 
Obydwa kolory zupełnie inaczej będą prezentowały się w wykończeniach matowych, metalicznych, błyszczących, chropowatych itp. Jednakowoż świetnie łączą się z tonami średnimi, tworząc swego rodzaju monochromatyczność – mamy różne odcienie tego samego koloru przełamane jakimś kontrastującym elementem. Oba kolory świetnie łączą się z purpurą i zielenią, z bogatymi brązami, wszelkim i odcieniami żółci i różu. Jeśli chodzi o błysk i lśnienie – dodaj srebro lub różowe złoto – idealnie podkreślą delikatność obu kluczowych kolorów.”

pantone-rose-quartz-and-serenity-wedding-color-ideas-2016- rose-okl  pantone20163 serenity-slub-kolor-roku-pantone Inspiration-Board-Rose-Quartz-Serenity-Pantone-Color-of-the-Year

DLACZEGO WARTO WYKORZYSTAĆ KOLORY ROKU 2016 na SWOIM ŚLUBIE?

  1. Kolory roku 2016 to przede wszystkim spokój, ukojenie i harmonia. Przygotowania do ślubu i wesela to często spory stres i nerwy, dlatego warto otaczać się przedmiotami i barwami, które ten stres zniwelują i przyniosą ukojenie skołatanym nerwom. W dniu ślubu, który jest najczęściej najważniejszym dniem w naszym życiu potrzebujemy bardziej niż kiedykolwiek spokoju ducha, nadziei i harmonii.
  2. W Polsce przeważa letni typ urody. Ponieważ ja wykonuję analizę kolorystyczną na 12 typów, a nie na 4, te dwa delikatne kolory idealnie wpisują się w typy letnie, czyli: „stonowane lato”, „delikatne lato” oraz „prawdziwe lato” – każdy z nich ma w swojej palecie te barwy (poniżej):paleta barwpaleta barw.2 paleta barw3
  3. Tak delikatne kolory można śmiało i swobodnie mieszać z tymi średnio intensywnymi i tymi bardzo intensywnymi – świetne połączenia sugerują palety kolorystyczne poszczególnych typów urody. Może nieco po macoszemu potraktowałam pozostałe pory roku (wiosna, jesień, zima) – ale to dlatego, ze w naszym kraju jest tych typów urody stosunkowo mniej. Nie oznacza to, że Rose Quartz i Serenity nie mogą być kolorami przewodnimi na ślubie Pani Zimy czy Pani Jesieni – wszystko zależy od odpowiedniej tonacji, ale to już osobny temat :)
  4. Śluby i wesela najczęściej odbywają się w miesiącach czerwiec-październik – są to miesiące ciepłe, ale w każdym z nich przeważa inna paleta barw. Każda z nich natomiast będzie się bardzo dobrze komponować z Rose Quartz oraz Serenity: w maju świeża i soczysta zieleń, w czerwcu intensywny lazur, w lipcu mocny pomarańcz, w sierpniu złoto kłosów pszenicy, we wrześniu chmurna szarość burzowego nieba a w październiku czekoladowy brąz i ceglasta czerwień, która lubi się z błękitem Serenity.
  5. Kolory roku 2016 to romantyzm. Odchodzimy od sztywnych koków i zlakierowanych tapirów i przechodzimy na stronę luźnych, rozwianych warkoczy i kłosów, delikatnych kosmyków spadających na plecy, stylu „beach look” czyli artystycznego nieładu na głowie… To kolory idealnie wpasowujące się w najnowsze trendy w makijażu – świetlista skóra bez wyraźnego konturowania, delikatnie podkreślone oko oraz strobing – czyli podkreślenie kształtu twarzy rozświetlaczem w celu uzyskania lekkości i subtelności w makijażu. Największym szaleństwem, na jakie możemy sobie tu pozwolić są kępki rzęs, usta błyszczące i iskrzące delikatnymi różowymi drobinkami – to są te kolory, ten trend! W tym roku nawet fotografowie są bardziej łaskawi i pozwalają cerze oddychać pod sporo cieńszą warstwą podkładu niż jeszcze rok temu :)rose-quartz-serenity-slub

My dziękujemy Dagmarze, za rady, są nieocenione! (www.dag-design.pl)

dagmaraszolcindeks

Wam życzymy cudownych inspiracji, bo w tym roku kolory roku Pantone to kolory ŚLUBNE !!!

Komentarze