JAK WYBRAC MUZYKE NA CEREMONIĘ ŚLUBNĄ?

JAK WYBRAC MUZYKE NA CEREMONIĘ ŚLUBNĄ?

Choć wiele par o tym zapomina, warto zadbać także o oprawę muzyczną samego ślubu w kościele lub USC.

Zazwyczaj do tego celu wybieramy muzykę klasyczną. Podstawą są tutaj zwykle organy, jednak w kluczowych momentach mszy mogą nam towarzyszyć także dźwięki skrzypiec, harfy lub śpiew chóru. Od tego, na jakie instrumenty się zdecydujemy, zależy również repertuar.

Ważne jest również, aby wynajęty muzyk (np. skrzypek) spotkał się wcześniej z organistą i ustalił dokładnie kto, co i kiedy będzie grał.

Podczas mszy można zwykle zagrać około 4-5 utworów i zazwyczaj są to utwory muzyki klasycznej. Do najczęściej wykonywanych należą:

 • Mozart „Ave Verum Corpus”
 • J.S. Bach „Ave Maria” i „Aria na strunie G”
 • Schubert „Ave Maria”
 • J. Pachelbel “Canon”
 • Charpentier „Te Deum”
 • Wagner “Brautlied”
 • Franck “Panis Angelicus”
 • Vivaldi “Siciliana”
 • Purcell “Trumpet Tune”
 • Faure “Apres une reve”
 • Rachmaninow “Wokaliza”
 • Fragmenty „Zimy” Vivaldiego

01koscielna muzyka

Nieśmiertelnym „przebojem”, doskonałym na moment wyjścia pary młodej z kościoła jest oczywiście marsz weselny Mendelssohna. Zwolennikom bardziej radosnej muzyki warto polecić także fragmenty „Wiosny”.

Muzyka grana podczas uroczystości kościelnych podlega pewnym restrykcjom, dlatego nie możecie liczyć na odtworzenie na wejściu ulubionej piosenki w stylu pop lub utworu, podczas którego spojrzeliście na siebie po raz pierwszy w trakcie koncertu muzyki alternatywnej. Nie oznacza to jednak, że alternatywy dla Bacha i Mozarta w ogóle nie ma. Jeśli traficie na odpowiedni kościół i muzyków, możecie liczyć np. na chór gospel. „Oh happy day” byłoby doskonałą oprawą dla tak radosnej uroczystości.

Nie zapominajmy także o parach biorących ślub cywilny. Szczęśliwie nie dotyczą ich ograniczenia związane z wyborem instrumentów lub utworów, z którymi spotykamy się w kościele. W urzędzie stanu cywilnego nie powinno być problemu z odtworzeniem dowolnego, wybranego przez Was utworu z płyty lub wykonanie go na wybranym przez Was instrumencie.

Artykuł pobrano z serwisu KobietaWieszJak.pl

02koscielna muzyka

Komentarze

 • Magda S.

  Witam! A ja właściwie z troszkę innym pytaniem. Muzyka z płyty bardzo by mi pasowała, tylko mam parę pytań, może głupich ale bardzo dla mnie ważnych. Mianowicie, ktoś tą muzykę musi puszczać tak? Musze mieć kogoś do obsługi sprzętu grającego tak myślę. Dodatkowo żeby wiedział w którym momencie włączyć hehe… I jeszcze jak długie powinny być kawałki? Bo wydaje mi się że 5cio minutowy utwór na podpisanie dokumentu to za długo i co potem? Ktoś nagle wyłączy muzykę? :( Głupie pytania.. Wiem. Ale nigdy nie byłam na ślubie cywilnym i nie wiem do kogo mam się z tym zwrócić… :)

  • Magda S., potrzebny Ci jest Dj, czy inna osoba, która zapewni profesjonalne nagłośnienie na ceremonię cywilną i obsłuży sprzęt w trakcie ślubu. Tu nie można po prostu puścić muzyki z „wieży” czy innego „boom-boxa” :)

   Ta osoba w odpowiednim momencie włączy uzgodniony utwór i w odpowiedniej chwili go wyciszy (zatem nie musisz czekać do wybrzmienia całego utworu).
   Jeżeli masz ponad 20-30 osób na ceremonii to będzie Ci raczej potrzebne nagłośnienie, a już na pewno w sytuacji, gdy jest to plener (brak właściwej akustyki). Zatem Dj/technik oprócz samej muzyki zapewni Wam mikrofony (najlepiej bezprzewodowe).

   Pamiętaj, że Wasze słowa i muzyka musi jakoś wybrzmieć, więc odpowiednio ustawione głośniki mają znaczenie :)

   Napiszcie dokładny scenariusz ślubu i omówcie go z osobą obsługującą nagłośnienie, aby wiedziała, co i kiedy ma robić, aby uniknąć wpadek.

   Pozdrawiam!
   Jola

 • Paulina

  Właśnie rozpoczęłam przygotowania do swojego ślubu. Zawrzemy związek małż w USC i wpadłam na pomysł, by puścić z płyty (muszę zorientować się czy USC dysponuję jakimś małym boom boxem albo sama jakiś przyniosę), wzruszające utwory muzyki filmowej. Oglądanie filmów jest wielką pasją moją i narzeczonego, więc motyw trzyma się kupy. Taką muzykę chciałabym też słyszeć na weselu w trakcie posiłków, gdy orkiestra będzie udawać się na krótką przerwę. Wyobrażacie sobie rosół przy wspaniałym „Ojcu chrzestnym” Nino Roty? :)

  • Paulina, ja miałam ślub cywilny (w plenerze) i podpisywałam dokumenty przy dźwiękach ojca chrzestnego – wszyscy mieli gula i nie mogli powstrzymać łez :) Patent sprawdzony, polecam baaardzo! Muzyka wspaniała, a motywy filmowe, szczególnie z wielkich hitów będą na pewno bardzo gorąco przyjęte!

   Muzyka z płyty to bardzo dobry pomysł – wielokrotnie z niego korzystałam. Sprawdź tylko, czy sprzęt, jakiego chcesz użyć ma wystarczającą moc na Twoją ilość gości? Nie chcesz przecież mieć efektu puszczania muzyki jak z komórki :)

   • Paulina

    Lola, dzięki za odpowiedź, na pewno wszystko sprawdzę :) Nie pozwolę drobiazgom zepsuć misternie zaplanowanych kombinacji i nastroju.

    Stawiam na motywy z Uwierz w ducha, Moon river ze Śniadania u Tiffany’ego, przewodni motyw z Trzech kamelii (tyt.oryg. Now Voyager, po polskim trudno wyszukać), i Romea i Julii N.Roty – zachęcam do posłuchania i wykorzystywania dalej. Kawałki powinny akurat wybrzmieć w trakcie tej krótkiej ceremonii. A wymarsz odbędzie się do rockowej wersji Mendellsona, coby wszyscy mieli moment na otarcie łez, wdzianie uśmiechów i nabrali humoru na dalszą zabawę :D

   • Paulina

    Swoją drogą podpisywanie cyrografów do Ojca chrzestnego jest podwójnie urocze. To taka pisemna zgoda na…propozycję nie do odrzucenia ;)

 • Dzięki za nowe inspiracje, nasze pary często wybierają „Obój Gabriela” Ennio Moriccone :)

 • Odpowiednia oprawa muzyczna jest Bardzo ważna.

 • bardzo przydatne informacje.ja slub juz mam za soba ale przyznam szczerze,że wybór muzyki na ceremonię był bardzo trudnym wyborem.teraz z pewnościa byłoby mi łatwiej