ŚLUB W PLENERZE, KTO WALCZY O WASZE PRAWA?

ŚLUB W PLENERZE, KTO WALCZY O WASZE PRAWA?

Jednym z największych projektów Stowarzyszenia Konsultantów ślubnych, na przestrzeni 7 lat odkąd powstało, jest przygotowanie, złożenie oraz dalsze prowadzenie petycji w imieniu młodych par, aby zmienić zapis w ustawie O aktach stanu cywilnego tak, aby Młode Pary mogły brać ślub poza budynkiem urzędu stanu cywilnego.

Petycja rozpatrywana była dwa razy, drugi raz została złożona w 2013r.

MSWiA pracuje nad projektem ustawy, która ma gruntownie zreformować pracę urzędów stanu cywilnego również w tym zakresie. Jednak są obawy, że planowany termin wejścia w życie ustawy (1.1.2015 roku) może się przesunąć. Tymczasem walka o zmiany toczy się już od czterech lat i wszyscy chcieliby wreszcie zobaczyć wymierne rezultaty.

Ślub w plenerze

W dniu 10 września 2013 r. przedstawiciele PSKŚ (Katarzyna Wachułka, Anna Piwońska, Kamila Kenig) oraz PSFŚ (Kinga Taukert) uczestniczyli w posiedzeniu połączonych komisji senackich: Komisji Ustawodawczej oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, podczas pierwszego czytania projektu nowelizacji do ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego, której celem miałoby być umożliwienie liberalnym urzędnikom stanu cywilnego udzielania ślubów poza lokalem USC również poza terenem własnej gminy.

Obowiązująca obecnie rejonizacja nie pozwala na to, powodując, że nie można zawierać ślubów ślubnych w wielu miejscach, które doskonale nadają się do tego celu, gdyż ich piękno podkreśla godność i wagę ceremonii.

slub w plenerze

Za pomocą twardych danych statystycznych oraz zdjęć poglądowych próbowaliśmy przekonać członków komisji, że na takie zmiany czeka wiele par, które z różnych powodów nie planują zawierać ślubów wyznaniowych, ale nie odpowiada im też sztampowa forma i mało wytworna lokalizacja i wygląd większości sal ślubów w USC.

Spośród obecnych na posiedzeniu członków komisji naszą inicjatywę poparł Pan Senator Janusz Sepioł, argumentując, że zmiana przecież jest drobna, a pewności co do wejścia w życie tworzonej ustawy mieć nie można. Wsparła nas również Pani Senator Helena Hatka, w przeszłości sama zatrudniona w służbie cywilnej. Pani Senator przypomniała, że administracja ma charakter służebny wobec obywateli, zaś prawo powinno być dla ludzi, a nie przeciw ludziom. Zasugerowała też, że udzielanie ślubów poza USC może wręcz obniżyć koszty jego funkcjonowania i postulowała, żeby – cytujemy – „odblokować myślenie nastawione na mnożenie trudności”.

Ślub w plenerze

Niestety nie brakowało głosów świadczących o niedocenieniu i/lub niezrozumieniu problemu – padło np. zdanie, że problem jest błahy, gdyż pary decydujące się na ślub cywilny nie są zainteresowane bogatszą oprawą ceremonii (podczas gdy nasze doświadczenia mówią coś zupełnie przeciwnego). Inny z członków komisji powołał się na przypadek, gdy para młoda ubiegała się o ślub na Babiej Górze i przez uogólnienie zgłosił sprzeciw wobec wszystkich innych ślubów poza USC ze względu na wiążące się z tym trudności organizacyjne.

Ślub w plenerze

My bardzo trzymamy kciuki za PSKŚ i wytrwałość w tej, jak widać trochę nierównej walce. Trzymamy też kciuki za mądrość naszych przedstawicieli władzy – w końcu zostali wybrani przez ludzi, tych młodych też. Mamy nadzieję, że Młode Pary szybko doczekają zmian, o które walczą nasze koleżanki po fachu!

Komentarze

  • Śluby poza urzędem w pięknej scenerii są bardzo romantyczne.

  • W innych krajach tak można, to i u nas od dawna powinno być też

  • przepieknie to wyglada wspaniale przyjecie

  • Karolina Miądowicz, tak, taki jest planowany termin wejścia ustawy w życie. Planowany. Koleżanki z PSKŚ mają pewne obawy, bo z planów naszych polityków często wychodzą przysłowiowe nici, szczególnie biorąc pod uwagę dotychczasowe trudności. Mamy jednak gorącą nadzieję, że wszystko pójdzie PLANOWO i bez zmian :)

  • a od 2015 nie jest to już ustawowo zgodne?