TRADYCJE WESELNE, ZWYCZAJE I PRZESĄDY W UK. Część II

TRADYCJE WESELNE, ZWYCZAJE I PRZESĄDY W UK. Część II

Confetti. Zwyczaj rzucania confetti na parę młodą po ceremonii zaślubin sięga czasów starożytnych. Typ confetti (słowo pochodzi z języka włoskiego) zmieniał się na przestrzeni lat. Ryż, ziarna, orzechy i słodycze, a także płatki kwiatów, były i są rzucane w celu zapewnienia płodności, bogactwa i szczęścia.

Kwiaty są ważnym elementem każdego ślubu. Idealnie jest gdy pan młody ma upięty w butonierce kwiat, który również występuje w bukiecie panny młodej. Zwyczaj ten pochodzi z czasów średniowiecznych, kiedy rycerz nosił kolory swojej lady jako deklarację miłości. Kwiaty, jak wiadomo mają swoją symbolikę i tak na przykład kwiat pomarańczy oznacza piękno i czystość, a czerwona chryzantema oznacza „kocham cię „. Ciekawostka – dotąd sądziłam, iż przede wszystkim to czerwone róże są wyrazem miłości…a tu także chryzantema…:) Brytyjczycy unikają połączenia kwiatów białych i czerwonych uważając, że oznaczają krew i bandaże.

Trochę nietypowym brytyjskim przesądem jest obecność kominiarza na weselu, oczywiście – na szczęście. Zwyczaj ten pochodzi z czasów króla Jerzego III. Król jechał konno w królewskiej procesji, gdy nagle pojawił się pies i zaczął gryźć konia w nogi, powodując utratę kontroli nad nim. Nagle z tłumu, wyłonił się człowiek, który podbiegł i okiełznał konia, po czym odszedł niepostrzeżenie. Potem, gdy skończyła się procesja, król chciał osobiście podziękować temu człowiekowi, który być może nawet uratował mu życie. Wszystko, czego mógł dowiedzieć się o tajemniczej postaci to to, że z zawodu był kominiarzem. Król zatem zadekretował, że od tego dnia wszystkich kominiarzy należy uznać za przynoszących szczęście. Zatem jest możliwość wynajęcia kominiarza do udziału w uroczystości weselnych, jednak już samo zauważenie kominiarza w drodze do kościoła przynosi szczęście. To prawie tak jak u nas, kominiarz przynosi szczęście tak naprawdę przez cały rok.

 

Obyczaje ślubne

Lustro. Gdy panna młoda jest już gotowa do opuszczenia domu, ostatnie spojrzenie w lustro przyniesie jej szczęście. Jednak spojrzenie w lusterko gdy zaczęła się już podróż do kościoła, przyniesie pecha.

Pogoda. Zła na drodze do ślubu jest uważana za zapowiedź nieszczęśliwego małżeństwa, choć w niektórych kulturach deszcz deszcz jest uważany za dobry omen. Zachmurzone niebo i wiatr uważa się za przyczynę burzliwego małżeństwa. Śnieg z kolei jest związany z płodnością i bogactwem.

Obyczaje ślubne

Pierwszą część o obyczajach ślubnych w Wielkiej Brytanii możesz zobaczyć TUTAJ