SUKNIE ŚLUBNE LATA 20TE

SUKNIE ŚLUBNE LATA 20TE

Ta notka rozpoczyna cykl wpisów, w których zrobię przegląd tego, co na przestrzeni lat obowiązywało w ślubnej modzie.

Zaczynamy od wspaniałych lat 20 tych.

To okres, kiedy ciało kobiety zostaje uwolnione i oswobodzone ze sztywnych gorsetów. Suknie mają obniżoną talię, obowiązuje styl chłopczycy. Fasony są proste, ale szykowne. Rewolucją jest skrócenie spódnicy/sukni, która teraz może mieć długość za kolano. Suknie i tuniki mają często kształt tuby, luźno układający się na sylwetce.

suknie_slubne_lata_20 (2)

suknie_slubne_lata_20 (4)

suknie_slubne_lata_20 (5)

We fryzurach również rewolucja – włosy są krótkie, grzywka wyraźnie przycięta. Do tego dramatyczny makijaż – wyraziste oczy i usta.Na głowach urocze nakrycia, niemalże bez ozdób – podobne do męskich małe kapelusiki filcowe, lub kapelusze z niską główką i dużym rondem.

Wieczorowe kreacje różniły się znacznie od ubrań codziennych.  Mogły być one albo całkiem obcisłe, albo poszerzane od bioder, ze spódnicą za kolana, lub zwisającą w asymetrycznych zębach, bez rękawów i dekoltu z przodu, za to sięgającym aż do pasa trójkątnym wycięciem z tyłu.

suknie_slubne_lata_20 (14)

suknie_slubne_lata_20 (11)

Co do ślubnych kreacji, to niezmiernie charakterystyczny był sposób noszenia welonu – zakładany tak, aby całkowicie przesłonić głowę, łącznie z czołem.

Dzisiaj spore inspiracje tym okresem widać u naszej polskiej znanej projektantki Natalii Jaroszewskiej. Styl ten ciągle powraca w coraz to nowych odsłonach. Nic dziwnego, skoro łączył wygodę, szyk i klasę.

suknie_slubne_lata_20 (3)

suknie_slubne_lata_20 (6) suknie_slubne_lata_20 (7)

suknie_slubne_lata_20 (8)

suknie_slubne_lata_20 (9)

suknie_slubne_lata_20 (10)

suknie_slubne_lata_20 (12)

suknie_slubne_lata_20 (13)

Styl lat dwudziestych to wdzięczny temat na ślub i wesele stylizowane. O tym będę pisała więcej w innej notce, ale na pewno odeślę w niej właśnie do notki z sukniami z lat 20tych, w celu zaczerpnięcia inspiracji :)

—-

Mały update – jeszcze fotka, która znalazłam :)

suknie_slubne_lata_20

Materiały wykorzystane w notce pochodzą ze stron:
http://www.moda20lecia.muzhp.pl
http://www.peoniesandpolaroids.com
http://www.vam.ac.uk

http://www.fashion-era.com

Komentarze

Tagged , , , , , , , , .

Organizacją ślubów żyję od 2006 roku, prowadząc jedną z pierwszych w Polsce agencji ślubnych 2CYTRYNY. Pomogłam ponad dwustu młodym parom w spełnieniu ich marzeń. Szaleństwa ślubne wyprawialiśmy na łące, w parku, w pałacach, nad jeziorem, nad brzegiem morza, w Polsce i za granicą, w przeróżnych zwyczajnych i mniej zwyczajnych okolicznościach. Tego bloga prowadzę razem z Kasią już od 2009 roku. To spory kawałek czasu, a jak na internet, to cała era :). W tym czasie odkrywałam też inne obszary realizacji siebie. Na moich szkoleniach i w życiu codziennym zmotywowałam wiele wspaniałych kobiet do tego, aby chciały odszukać w sobie swoje talenty i aby codziennie, z uporem i frajdą kreowały własne życie. I chyba to sprawia mi największą satysfakcję. Działanie i pchanie do działania. I osiąganie, zdobywanie nowych szczytów. A ponieważ wszystko płynie - nasz blog także się zmienia. Zatem już nie tylko o ślubach, ale i o innych rzeczach, które są ważne dla nas każdego dnia.
 • Beata

  Ja też bardzo lubię powracać do przeszłości i czerpać z niej inspiracje. Dysponuję zdjęciami ślubnymi mamy, babci i prababci, może kiedyś pokuszę się o zeskanowanie… ; ) Pozdrawiam Szanowne Autorki bloga!

 • binqs.k

  tak samo jak Kaja odpowiem- uwielbiam odnosić przeszłość do teraźniejszości :) A zdjęcia z tamtych czasów-miodzio. Pomimo dziwności wówczas mody panującej mam sentyment do starych ślubów, zdjęć i portretów ślubnych :)

 • red_sis

  mam większą słabość do tych mężczyzn na zdjęciach niż tych Młodych Pań :D

  • JK

   Panowie bardzo stylowi :)

 • bardzo lubię odnosić teraźniejszość do historii a zdjęcia powyżej świetnie pokazują zmiany; równocześnie tamta moda nie traci w moich oczach, jest równie piękna choć inna!

 • B.K.

  Welony to one miały konkretne!

 • KIS

  Moja ukochana babunia miała ślub w latach dwudziestych i jej ślubne zdjęcie to moja perełka. Widzę tutaj ze jednak że babcia że odstawała od reszty pań w tamtych czasach:) uwielbiam oglądąć takie zdjęcia.

  • JK

   KIS, a może uda Ci się wstawić to ślubne zdjęcie Twojej babci?